Film Emotikony

Nizozemí, 2007
režisérka: Heddy Honigmann

Dokument představuje několik dívek a jejich příběhy, které jsou těsně spjaty s internetem. Každá z nich prožívá jiný problém, který je přivádí k tomuto médiu (šikana, znásilnění, nelegální pobyt v Holandsku, deprese). Hledají přátele, útěchu, pocit bezpečí, to, co se jim v „normálním“ životě nedostává. Na jedné straně ukazuje režisérka, že virtuální svět internetu dívkám určitým způsobem pomáhá. Na druhé straně je možné „mezi řádky číst“, že tyto dívky nemají dostatečnou oporu ve svých rodičích, přátelích, že něco selhalo a internet je jen náplastí. Je ale tato pomoc dostatečná?

    • Bylo zajímavé vidět, jak se lidé vypořádávají se svými problémy, když jim nedokázali pomoct jejich blízcí. Obzvlášť pro mě, jelikož já internet téměř nepoužívám a už vůbec netrávím hodiny denně na chatu (…)
      Katka D.
    • Na projekci se mi líbilo, že v ní byly ukazovány spíše výhody internetu. (…) Zaujala mě holka z Holandska, kterou všichni šikanovali a neměla žádné přátele. Nepochopila jsem, jak je to možné. Možná proto, že nikoho takového, s kým by se skutečně nikdo nebavil a kým by všichni opovrhovali, neznám.
      Jindra V.
    • (…) Film mě utvrdil v názoru, že komunikace přes internet může být výhodná pouze při výměně informací s lidmi stejných zálib. Existují i určitá nebezpečí – hlavně pro lidi, kteří v internetu hledají něco víc, uzavírají se do sebe, uzavírají se ve svém problému.
      Petra S.
    • Akce byla povedená (…) Mám ráda příběhy ze života a zajímají mě, tak možná proto. Jediné mínus na celé akci byly děti před námi i za námi. Byly hlučné a nedbaly na to, že by film mohl někoho i zajímat. Jestli dokument měl být nějakým varováním před internetem, tak to mi moc nepřišlo. (…)
      Bára S.
    • Projekce se mi nějak nelíbila. Přišlo mi, že spíše upozorňovala na to, jak je internet skvělá věc.
      Veronika T.
  • Líbilo se mi, že ne vždy musí být pohled na internet špatný. Leckomu to může i pomoci. (…)
    Hanka Dosoudilová