Příběhy bezpráví 2014

Na letošních Příbězích bezpráví, konaných 5. listopadu, se promítal film „1989: Z deníku Ivany A.“, po němž následovala beseda s Jáchymem Topolem. Následuje několik ohlasů na akci psaných studenty třetího a čtvrtého ročníku. Fotky naleznete ve fotogalerii.


Nikdy jsem nad tímto obdobím nepřemýšlela. Nikdy jsem se o to téma nijak zvlášť nezajímala. Přišlo mi, že by se měly zapomenout události tvrdého režimu a začít tzv. s „čistým štítem“. Ale když jsem viděla, jak se lidé a studenti snažili o osvobození, myslím, že je důležité si to připomínat. Je důležité vědět, co byl minulý režim za svinstvo a připomínat si odvahu a odhodlání studentů. Aby se to už nestalo. Přednáška i film samotný mě donutily přemýšlet. Může se tohle stát i dnes? Může to dojít až takhle daleko? Pokud by se to stalo, budou mít lidé odvahu se vzepřít? Najdou se vůbec nějací lidé, kteří s tím budou chtít něco dělat? Doufám! A věřím! Můžu jen říct, že děkuji, pane Havle, studenti, lidé (… )

Hanka J. (K3)


Přednáška byla pěkná, pan Topol měl osobitý a nedogmatický přístup a jeho názor lze určitě uplatnit při vytváření vlastního postoje těch, kdo danou dobu nezažili (…)

Anna P. (K3)


Dá se říci, že po dnešku vím o soudruzích víc, než bych chtěl. A také konečně chápu větu: „Lepší Pershing v zahradě, nežli Husák na Hradě“ (…)

Jiří V. (K3)


Mně se film velmi líbil. Byl udělán zábavnou a přitom naučnou formou a na konci probudil v člověku emoce, ať už radosti, že máme demokracii anebo smutku, co se dělo… Sama osobně jsem ráda, že jsem se na něm mohla podílet a aktivně se zapojit a něco se naučit….

Dominika Š. (K3)


Líbilo se mi, že pan Topol mluvil o svém protirežimní činnosti a také, že připojil svůj vlastní názor na dnešní politiky a zahraniční politiku ČR.

Tomáč W. (K3)


Film byl dobře poskládán z dobových záběrů a měl výborný soundtrack, takže na mě zapůsobil. Pan Topol je neskutečně inteligentní člověk, který dokáže mluvit o věcech tak, že člověk udrží pozornost celou dobu. (…)

Tereza H. (K3)


Je až nepředstavitelné, jak byla v Československu před rokem 1989 potlačena svoboda projevu. Dnešní projekce filmu a následná beseda s panem Topolem mi pomohla k ucelení povědomí o této problematice. (…)

Natálie D. (K3)


Přednáška pana Topola byla dobrá už jenom kvůli jeho stylu vyprávění. Je super poslouchat někoho, kdo tohle svinstvo zažil a ještě lepší je poslouchat někoho, kdo se snažil s tím něco dělat a nebýt pouze ovcí. Dělal správnou věc, která vyžadovala charakter a odvahu, a za to si ho cením.

Ondřej S. (K3)


Na dnešní Příběhy bezpráví jsem se opravdu těšil. Film byl zajímavý, i když místy se mi dělalo zle z těch televizních ukázek nebo monologů moderátorů. To, co říkal pan Topol o klanění se východním tyranům, mě trochu vyděsilo. Třeba já jsem ani nepostřehl, že náš prezident navštívil Čínu a Rusko. Pan Topol byl opravdu zajímavý člověk. (…)

Ladislav S. (K4)


Projekt se mi líbil, v něčem mě inspiroval a určitě měl smysl. Myslím, že otázka, kdo by nás vytáhl z problémů, byla špatně položená. Studenti si odboj organizovali sami. Proto si myslím, že bychom neměli přemýšlet na kom přenechat iniciativu, ale sami se jí ujmout. (…)

Nicoletta M. (K4)


Ze začátku na mě působil film sklesle a depresivně. Poté, co se pan Havel stal prezidentem, už to na mě působilo dobře – což byl také moment, který se mi nejvíc líbil. (…)

Michal D. (K4)


Letošní Příběhy bezpráví pro mne byly zatím pravděpodobně nejlepší z těch, které jsem měl možnost zažít. Jelikož jsem o událostech, které bezprostředně vedly k Sametové revoluci, věděl jen zevrubně, byl jsem vděčný za spoustu souvislostí, které mi poskytl dokument a částečně i povídání Jáchyma Topola. Částečně proto, že se velkým dílem věnoval i současnosti – což ovšem nebylo vůbec na škodu – promlouval člověk s obrovskou škálou zkušeností. (…)

Tomáš V. (K4)