Projekt Příběhy bezpráví – projekce filmu „Ó, ty černý ptáčku“ a následná beseda s režisérem filmu Břetislavem Rychlíkem

(…) Abych se přiznal, o holocaustu Romů jsem nevěděl vůbec nic (…) Zajímavé byly i reportáže z míst, kde původně tyto tábory smrti byly. Závěrečné vyprávění bylo moc poutavé.

Luděk (K1)


(…) Téma druhé světové války mi přišlo vhod, protože ráda zjišťuji informace o tom, co a jak se dělo v této době (…) Bylo smutné vidět, jak jedna paní chodí po koncentračním táboře a ukazuje, kde a co se dělo.

Katka P. (K1)


(…) Velmi mě zarazila rodina Danielových, že nikdo kromě matky Růženy nepřežil, vždyť to muselo být hrozné žít s myšlenkou, že přežila všechny své děti, a co mě ještě srazilo na kolena byl věk těch dětí. A co mi přišlo jako největší trest a nejhorší vzpomínka Rómů, bylo to tetování, které prostě měli až do konce života.

Nikola (K1)


(…) Film i komentář k němu se mi velice líbil, navíc se zabývá tématem, které bylo podle mě velmi žádoucí nějakého zpracování, než zemřou poslední pamětníci (…) Velký dík patří panu Břetislavu Rychlíkovi, že to tak věcně zpracoval a zároveň poukázal na absurditu dnešního neonacismu v kontextu s událostmi z dob fašistické diktatury.

Franta (K1)


(…) Nejvíc mě zarazilo, že pan režisér neměl dost peněz na to, aby film natočil najednou a musel ho točit po částech (…) Podle mého názoru by se takové projekty podporovat měly (…)

Katka K. (K1)


(…) Bylo to velmi zajímavé, podle mého názoru je velká škoda, že se o romském holocaustu ví méně než o židovském, jelikož i tento národ velmi trpěl (…) Zarazily mě i ukázky dnešních neonacistů, protože asi nikdy nepochopím, jak může být někdo tak omezený, aby se hlásil k takovým zvěrstvům a měl za ikonu sice inteligentního, ale dle mého názoru duševně narušeného člověka.

Tomáš P. (K1)


(…) O téma druhé světové války se zajímám, ale přiznávám, že o tom, že se do koncentračních táborů zavírali speciálně i Romové, jsem nevěděla (…) Stále nemohu pochopit, jak Češi, lidé, kterým nacisté velmi ublížili, mohou vyznávat a uctívat kult Hitlera.

Šárka (K1)


(…) Myslím si, že Příběhy bezpráví byly zajímavé, alespoň pro mě. Tématika holocaustu je totiž jednak důležitá a jednak zajímavá (…) Na základní škole jsme o tom často mluvili a dokonce jsem byli i v Osvětimi, kde nám vyprávěli, co všechno se tam dělo.

Eva K. (K1)


(…) Tento program se mi celkově velice líbil, dozvěděla jsem se opět něco nového z naší historie. O zavírání Romů jsem věděla, ale byl to jen mlhavý dílek toho všeho. A jsem skutečně potěšena, že jsem byla tímto příjemným a vcelku nenásilným způsobem obeznámena s touto skutečností.

Anna (K1)