Ve středu 21. února jsme se studenty K1 absolvovali exkurzi v knihovně Národního muzea. Jelikož Národní muzeum prochází rekonstrukcí, knihovna má nyní působiště v nové budově hned vedle. Knižní sbírky byly ve velké míře přesunuty do depozitáře v Terezíně, což badatelům poměrně komplikuje situaci. Dobrou zprávou je, že se stará budova muzea, která bude propojena s novou tunelem, otevře tento rok, a to 28. října 2018. Knihovnu NM nám zasvěceně představil Pavel Muchka a díky němu mohli studenti, kteří měli chuť a možnost, po skončení přednášky vidět „věci“, které návštěvník knihovny či muzea neuvidí. Kromě přednášky studenti viděli rozmanité ukázky se sbírek NM.
Přednáška o historii budovy a knihovně NM.
Sedíme na místě, kde byla původně kantýna Federálního shromáždění.
Pavel Muchka a jeho kolega nám představili spoustu ukázek, některé ukázky kolovaly mezi námi.
Dorotea Š. a Tereza K.
Tiskařský štoček.
Národní muzeum spravuje dílo Josefa Váchala. Ukázka zVáchalovy knihy pohádek, kterou ještě nikdo nevydal.
Bibliofilská kniha o kůrovci z dílny pana Krupky.
NM vlastní mimo jiné plakáty, ediční plány nakladatelství, nábytek Julia Zeyera či reklamní tiskoviny hudebních nakladatelství, jedna z nichž je na fotce.
Ukázka z velké sbírka exlibris. Pro případné zájemce o tuto oblast NM chystá v březnu výstavu exlibris v památníku na Vítkově.
Unikátní goblén s mapou Československa, na které jsou vyobrazeny naše hrady a zámky. Visel na zdech sálu Národního shromáždění.
Pragerovo schodiště, kterým jsme vystoupali úplně až nahoru. Skoro, protože na střechu už nás nepustili… Karel Prager je významný český architekt, který v letech 1966-1973 rozšířil prvorepublikovou budovu Pražské burzy. Do r. 1995 zde sídlilo Federální shromáždění, poté Rádio Svobodná Evropa.
Úžasný výhled ze zasedací místnosti NM.
V zasedačce s gobelínem, který vyobrazuje Prahu podle ilustrace Cyrila Boudy.