Ve čtvrtek 19. března se třída K1 v rámci předmětu Úvod do praxe zúčastnila exkurze do nakladatelství a knihkupectví Portál v Praze 8 – Kobylisích.
V úvodu se nás nečekaně ujal ředitel nakladatelství a šéfredaktor Mgr. Martin Bedřich. Hovořil o výzvách, kterým dnes nakladatelský svět čelí. Srozumitelně vysvětlil proměnu role redaktora – od tradiční podoby až po současnost, kdy je knižní trh zahlcen velkým množstvím titulů. Zároveň nastínil možné směřování oboru v blízké budoucnosti a roli, kterou v něm budou nakladatelství i redaktoři sehrávat. Jeho výklad byl natolik poutavý, že plánovaná půlhodina se nenápadně protáhla na celou hodinu.
Následně se nás ujal pan Tomáš Večerka, manažer maloobchodního prodeje. Provedl nás zázemím nakladatelství, které sídlí v prostorách bývalého statku. Studenti měli možnost nahlédnout do skladů, expedice i balírny, a získali tak konkrétní představu o tom, jak funguje distribuce knih. Součástí výkladu bylo i vysvětlení principu komisního prodeje. Zajímavostí pro mnohé byla informace, že nakladatelství Portál je vlastněno řádem salesiánů.
Exkurzi jsme zakončili návštěvou místního knihkupectví, které zaujalo nejen pestrou nabídkou titulů, ale i příjemnou atmosférou. Celá akce byla pro studenty přínosná a poskytla jim cenný vhled do praxe knižního trhu.
(Ivana Švejdová)











