Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět 2011

Studenti K1 a K3 zhlédli film Thembi (režie: Jo Menell, Jižní Afrika, 2010).
Více než pět milionů jihoafričanů žije s HIV, virem, který způsobuje onemocnění AIDS. Většina z nich o své nemoci nechce mluvit a je přesvědčena, že momentem, kdy byli diagnostikováni jako HIV pozitivní, ztratil jejich život smysl. Příběh dívky Thembi, která onemocněla v 16 letech, se ale odvíjí jinak. Rozhodla se seznámit se svým příběhem co největší počet lidí. V rámci svého „přednáškového turné“ o životě s AIDS šířila osvětu. Osm let poté, co se nakazila, této nemoci podlehla. (z anotace programu Jeden svět)


Tento film byl velmi dobře podán a myslím, že vystihl vše, co měl. Jádrem filmu a tématem byl hlavně virus HIV a nemoc AIDS, ale viděli jsme zde i celý příběh nemoci. (…) Zaměřili se i na samotnou psychiku člověka, na kterou ve většině filmech s podobnou tematikou zapomínají. Jsem moc ráda, že se o tom mluví. Nejvíce mě zaujala právě odvaha a hrdinství Thembi, která se nebála říci veřejnosti, že je HIV pozitivní.

Veronika S. (K3)


Film byl velmi zajímavý a poučný. Je zajímavé vidět ten obrovský rozdíl mezi životem např. U nás a tam. Informovanost o HIV je ta opravdu nízká. (…)

Natálie H. (K3


Letos jsme zhlédli téma, které ač velmi závažné, nepřineslo mi nic zvlášť nového. Před pár lety bych to takhle ještě nevnímal, ale dnes mi to přijde už nesmírně „provařené“, raději bych sledoval jiná témata.

Otto D. (K3)


(…) Myslím, že je obdivuhodné, jak se k tomu Thembi postavila. Ukázalo nám to, jaký je to v Africe velký problém. I když myslím, že by se mohlo poukázat na to, že i když je naše země na tom nohem lépe než v Africe, problémy AIDS se týkají i nás. Včera v noci zemřela má dobrá kamarádka právě na tento virus. Takže je dobré poukazovat na to, jak se chránit a jak se s tím případně vypořádat.

Alice N. (K3)


Film se mi líbil, i když spíš bych obdivoval hrdinství toho chlapce, který podstoupil to riziko mít s Thembi dítě.

Honza H. (K3)


Film o Thembi mě velice dojal a donutil přemýšlet o problematice HIV a AIDS. Zaujal mě postoj Thembi k životu s touto nemocí. Jen je mi líto, že Thembi vzdala léčbu. Myslím, že tahle silná a krásná žena si zaslouží obdiv a uznání všech.

Veronika T. (K3)