Film „Občan Havel“

Ohlasy ve formě slohových prací:

Myšlenka vytvořit dokumentární film o bývalém prezidentovi byla více než chvályhodná a chronologicky sledovat vzestup Václava Havla ve mně vyvolávalo ještě větší sympatie k dané postavě.
Dokument měl ovšem mnoho záporů, a to hlavně ve struktuře. Objektiv byl sice převážně zaměřen na pana Havla, ale zároveň nám proklouzávala mezi prsty dobová situace a podněty, na které prezident reagoval. Časové zasazení spotů nebo například komentář, který by nám osvětlil souvislosti, by nám v mnohém ulehčily zmapování jeho myšlenek a chování. Současní středoškoláci si ještě leccos mohou vybavit, neboť Václav Havel byl na scéně dlouho. Mohli jsme se o něm dočíst v tisku, knihách, slyšet ho v rádiu, vidět v televizi. A proto pro diváky, kteří budou tento dokument sledovat za nějakých třicet let, bude téměř nepřínosný.
Pod názvem Občan Havel bych si krom krásně naznačených humanistických ideálů prezidenta představila spíše podrobné nahlédnutí za oponu jeho osobního života. Mohli jsme ho sledovat v zákulisí jako člověka, ovšem nikoli jako občana.
Pokud se jednalo o tu profesionální stranu jeho žití, mohli jsme bezvadně pochopit vnitřní vztahy mezi některými politiky a také hlavně kolik lidí řídí (nebo usměrňuje) prezidentovy kroky, co musí předcházet jakémukoli veřejnému projevu a z jakých stran přichází obviňování.
Teď bohužel úlohu prezidenta zastává Havlův jmenovec Václav Klaus.
Jak jsem již jednou zmínila, nápad pana Kouteckého vyprodukovat dokument o panu Havlovi je nedocenitelný – jen si mohl vzít k ruce pár pomocníků. Slova na závěr? Těmi bude čistě osobní názor: HAVEL NA HRAD!

Bára K.


Láska zvítězí nad lží a nenávistí!
Tento výrok všichni známe. Ročníky narozené devatenáct set devadesát a níž mají již často problém zařadit si, kdo že to vlastně vyslovil. Byl to Václav Havel. První prezident samostatné České republiky. Dokument zahrnuje dobu od prvního zvolení Havla prezidentem České republiky až po konec jeho dlouholeté prezidentské kariéry.
Dokument ukazuje Havla takového, jaký skutečně je. Tedy občana plného humanistického přesvědčení. Celkově se nám Havel jeví jako persona grata u nás i ve světě. Jisté je, že tomu tak skutečně bylo. Myslím, že hodně záleží na tom, jaká lidská povaha dokument uvidí. Názory se různí. Lidumilové a emotivní lidé nejspíš tento dokument vychválí. Racionální lidé s technickým myšlením asi jen těžko pochopí člověka, který tak trochu lítá v oblacích. Ačkoliv každý krok, i když často špatný, uměl Havel vé politické kariéře obhájit. Co se mi nelíbilo?
Asi že panu prezidentovi chyběl ve filmu konstruktivní kritik jeho kroků. Argumentům Republikánské strany Čech a Moravy se každý inteligentní člověk smál, nebo spíš vysmál. Těžko se píše kritika na někoho, koho si já osobně velmi vážím.
Celé mi to připadalo tak trochu jako óda na Havla. Takže mi to vůbec nevadilo. Doporučuji vám, abyste si na tento film zašli sami.
Škoda, že pan Koutecký již nenatočí polemiku Občan Havel kriticky. Názor bych asi nezměnila, ale zajímal by mě ostrý úhel pohledu.
Dokument, který trvá přes tři hodiny, se snaží zachytit jeden lidský život. Myslím si, že se to povedlo. Láska zvítězila nad lží a nenávistí. Tedy v mysli Václava Havla určitě.

Tereza J.


A následují krátké reakce:

  • Film se mi líbil, byl zajímavý. Líbilo se mi, že to byl pohled i do kuchyně Hradu a prezidentských povinností (…)
   Martin Š. K3b

 

  • Na filmu „Občan Havel“ mě zaujalo, že Havel tam vystupuje jako hrozně naivní chudáček (…)
   Anežka Š. K3b

 

  • Na filmu mě také mimo jiné zaujalo, jak tam byl vidět měnící se přístup společnosti ke kouření. Ze začátku kouřili běžně na jednáních, ale postupně to vymizelo… Každopádně si myslím, že Havel byl dobrý prezident, ba nejlepší, co mohl být, a snažil se řídit heslem „pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí“.
   Šimon M. K3a
  • Našly se záběry a situace, které mi vehnaly slzy do očí… Jak šel čas, měnil se i bývalý prezident České republiky. Z dobře vypadajícího muže ve svetru, „snílka, idealisty a tlučhuby“ se stal o trochu rozumnější muž v obleku, ale až s příliš unaveným obličejem. Jen oči, úsměv a humor, ten se asi nikdy nezmění (…)
   Tereza J. K3a

 

  • Díky pravidelnému sledování dokumentů podobného typu a tématu mi orientace v čase a ději nečinila zvláštní problémy, ale otitulkování a větší přehlednost by filmu jen slušely (…)
   Anička J. K3a

 

  • Pan prezident Havel nás reprezentoval jak v podání milého a dobrosrdečného člověka, tak v roli vynikajícího státníka se snahou o celkový rozvoj státu a prosazení dobra (…)
   Klára S. K3a

 

  • Dříve jsem neměla exprezidenta Havla příliš v oblibě, ale po zhlédnutí tohoto dokumentu, který ho představil jako humanistu a skromného člověka, jsem změnila názor (…)
   Tamara C. K3a

 

  • Pan Havel vypadal jako figurka, se kterou si každý hraje (…)
   Jakub N. K3b

 

  • Konečně jsem se dozvěděla, proč při volbě prezidenta paní Dáša Havlová pískala… Ale nejsmutnější jako vždy byl zub času, který zanechal, jako na každém, i na panu Havlovi zdravotní následky, následky těžkého vedení „čecháčkovského státu“ (…)
   Doubravka N. K3a

 

  • Popravdě řečeno jsem si myslela, že tento film bude „katastrofa a nuda“. Ale opak je pravdou, film mě zaujal. Bývalého pana prezidenta Havla mám ráda a vážím si ho (…)
   Jindra P. K3b

 

  • K Havlovi mám neutrální postoj a po zhlédnutí filmu se tento postoj nemění (je pořád stejně lhostejný) (…)
   Ivana B. K3a

 

  • Myslím, že se k němu hodila víc Olga než Dagmar, už tím, co spolu zažili (…)
   Katka K. K3a

 

  • Našla jsem věc, která mě osobně zklamala a maličko ubrala plusové body za tento filmový počin. Bylo a pořád mi je líto, že nebyla skoro vůbec použita stará česká undergroundová hudba jako kulisa. Myslím, že disidentské období v jeho životě patřilo rozhodně k těm nejdůležitějším. Proto považuji za velkou chybu ponechání ticha při závěrečných titulcích. Pokud autor nechtěl použít například známou skladbu „Apokalyptický pták“ od prezidentovi blízkých Plastic People, mohl zabrousit do repertoáru Rolling Stones. Tuto americkou skupinu, jak je všeobecně známo, má bývalý a první prezident České republiky velice v oblibě (…)
   Natálka D. K3a

 

  • Překvapilo mě, že se Václav Havel choval v politice slušně a čestně i ke svým politickým odpůrcům (…)
   Martin S. K3b

 

  • Jako člověka si ho vážím, jako prezidenta ne (…)
   Zdeněk O. K3b

 

  • Film byl poměrně slušně dělaná reklama pro Havla. Film natáčel tým jeho lidí. Film má ukázat Havla jako roztržitého a rádoby morálního člověka. Film podporuje Havlův kult osobnosti. Ve filmu mi chyběla Havlova inteligentní kritika.
   Josef C. K3b

 

  • Docela mě překvapilo, kolik práce, příprav, lidí, času a ,,šaškování“ je potřeba při prezidentování, různých schůzkách, promluvách atd. Taky mě překvapilo, jaký je pan Havel puntičkář, jak chce mít všechno dokonalé – od správně vyžehlené košile až po ,,řečnický pultík“ (…)
   Johanka P. K1

 

 • Dozvěděli jsme se příběhy ze zákulisí naší vlády a překvapilo mne, jak to má prezident těžké.
  Film Občan Havel režíroval Pavel Koutecký. Sledoval Havla třináct let. Bohužel se ale premiéry svého filmu nedočkal, jelikož tragicky zahynul. Je ale jisté, že by mohl být na své dílo pyšný!

  Lucie P. K1