Film Prokleté karikatury

Dánsko, 2007
režisér: Karsten Kjaer

Když na podzim roku 2005 uveřejnil dánský deník Jyllands – Posten sérii karikatur proroka Mohameda, odstartoval obrovské protesty v celém muslimském světě. Dánský investigativní novinář a dokumentarista Karsten Kjaer se pokusil zjistit, kdo mohl mít zájem na masivním rozšíření protestů a eskalaci nenávisti vůči Západu. Hovořil s duchovními vůdci zodpovědnými za podněcování násilí, setkal se s demonstranty, kteří vypalovali ambasády, zpovídal žurnalisty a vydavatele novin. Navštívil Libanon, Sýrii, Írán, Turecko, Katar a další země. Stále častěji si přitom kladl otázku, kde leží hranice jednoho z pilířů demokracie – svobody projevu.

    • Dokument byl poměrně zajímavý, avšak chyběly tam názory i obyčejných lidí, jak oni se stavějí k tomuto problému…
      Pavel B.
    • Film se mi líbil, řešil zajímavou problematiku zobrazování proroků v karikaturách a následnou reakci muslimského světa, která dle mého názoru byla velice přehnaná. Filmem provázel celou dobu dánský novinář, vedl rozhovory s muslimskými duchovními, politickými i revolučními vůdci…
      František N.
    • Proklaté karikatury – zajímavý film, ale je škoda, že je to jen z jednoho úhlu. Vůbec se nevyjádřily ženy. Když jsem viděl průvod armády, byly tam i děti – z toho se mi udělalo nevolno…
      Karel Z.
    • Po filmu byla beseda s paní Kouřilovou, která vysvětlovala důvody hněvu Arabů.Ve filmu mi scházelo více úhlů pohledu, například disidenti, obyčejní lidé…
      Markéta S.
    • Nejvíc mě zaujala – víc než celé téma – práce toho novináře. Kam všude se člověk dostane, a jak je ta práce zajímavá…
      Kristýna K.
    • Problém s islámem není jediná věc, která nás trápí v dnešním moderním světě, ale je důležité a vhodné se nad tím pozastavit. Už jenom kvůli tomu, co dokážou, či spíše způsobí, obyčejné věci jako např. obrázky na papíře…
      Petra Š.
  • Já nechodím vůbec do kina, nemám peníze na utrácení. Problémy s karikaturami se mě netýkají. Stojím na straně muslimů. Jsem odpůrce západu. A také neuznávám dnešní „moderní demokracii“. Karikatury mi připadají jako naprostá nechutnost a ubohost, dokazují chabý duševní vývoj autora, který zřejmě trpí komplexy. Zajímalo by mě, jak by reagoval, kdyby někdo karikoval jeho zemřelé rodiče. Člověk, který dokáže urážet posvátnou osobnost, si podle mě nezaslouží nic jiného než shnít v pekle. Není možné takhle zneuctívat proroka, kterého uctívá takové množství lidí. Pokud by se někdo takhle choval k Ježíšovi, tak to je stejné. Já jsem věřící. Ale díky té víře není třeba cokoliv činit, stačí věřit, že Bůh to vidí a potrestá…
    Václav K.