KMD: Bedřich Smetana The Greatest Hits (reflexe K3)

Tento měsíc jsme v rámci školního klubu KMD navštívili představení Bedřich Smetana: The Greatest Hits v divadle ABC. K jeho zhodnocení jsem si přizvala váženého člena školní divadelní skupiny dramatického kroužku SŠKK Tadeáše Nováka z K3.

  1. Když sis vybíral, na jaké představení tento měsíc půjdeš, proč ses rozhodl zrovna pro Bedřich Smetana: The Greatest Hits? Co jsi od toho očekával?

Znám některá díla Bedřicha Smetany a zajímalo mě zpracování v podání činoherního divadla. Navíc druhá možnost mě příliš nelákala.

  1. Jde o moderní pojetí všech devíti Smetanových oper, líbilo se ti hudební aranžmá Ivana Hlase a Jiřího Janoucha, nebo dáváš přednost spíše klasické podobě?

Rozhodně jsem byl překvapen, jak dobře zněly některé pasáže určené pro orchestr na elektrické kytaře a kompozice všech písní byla velmi energická, a věřím, že prožitek z nich měli všichni diváci.

  1. O humor v tomto muzikále určitě nebyla nouze. Co tě pobavilo nejvíc?

To je pravda. Nejvíc jsem se asi nasmál na závěrečném odhalování tajemství jednotlivých postav, jež eskalovala jedno za druhým a připomínala mi svým způsobem staré mexické novely – např. „Já jsem tvůj otec, ale převlékl jsem se za ženu, abych tě našel.“ nebo „My ale nejsme sestry!“

  1. Vystupovalo zde mnoho postav, která ti byla nejsympatičtější a proč?

Je neskutečně těžké vybrat jednu – grandiózní byl výkon pana Radima Kalivody jako šermíře, který chtěl za každou cenu dostat do inscenace rytířský souboj, nebo herecký um paní Veroniky Gajerové, která ztvárnila Libuši a úžasně vysvětlila pověst o tom, jak Libuše viděla Prahu, ale za mě na plné čáře vyhrál pan Zdeněk Vencl, představitel Stařenky, jenž nám všem ukázal, jak dokáže správný herec bez sebemenších problémů ztvárnit ženskou roli a navíc jeho postava byla od začátku až do konce nejvtipnější.

  1. Jaké pocity v tobě představení zanechalo?

Byl jsem neskutečně nadšený, rozhodně jsem načerpal inspiraci pro náš školní dramaťák a po dlouhé prázdninové pauze jsem si první letošní představení vážně užil. Navíc mne vždy hrozně potěší jednak to, že dnes stále lidé hojně navštěvují divadla, ačkoliv je tu mnoho jiných věcí, které upoutávají naši pozornost (velkou konkurencí dnešní doby jsou především kina nebo možnost sledování filmů a seriálů z pohodlí domova), a druhak úspěšná inscenace, ať už sám hraji nebo jsem divákem a je to pro mne vždy jedinečný zážitek. Už teď se těším na další představení.

 

Děkuji za rozhovor. Nezbývá než dodat, že se všichni velmi těšíme na další kulturní zážitky, které nám tento školní rok přinese.

Tereza Koudelková, K3

.