Na od 6.5

Milé studentky, milí studenti,

všem, kteří jste mi poslali vypracované otázky 15 a 18 tímto děkuji, od těch zbývajících očekávám jejich brzké dodání. Čím více ty Vaše přípravy čtu, tím častěji narážím na jeden problém: Někteří a některé si do příprav píšete i informace, které jsou sice pravdivé, ale o kterých jsme se nebavili. Vážně Vám nebráním v rozšiřování si obzorů, ale domnívám se, že si zbytečně zaplňujete mozkovou kapacitu vědomostmi, které Vám u maturity k ničemu nebudou. Jako příklad uvedu třeba tiskové techniky flexotisk a světlotisk. Opět Vám doporučuji držet se poznámek, které jste si dělali v hodinách. Pokud je máte nejasné, doplňte si je, ale nemusíte si je rozšiřovat. Pamatuji si, co jsem Vám říkal a nebudu po Vás chtít víc. Obecně si myslím, že je lepší bodový scénář, než rozsáhlý text, protože – jak už jsem se dříve zmínil – z toho, co si přečtete, si stejně zapamatujete pouze 10 %. Pokud si zapíšete základní body a budete schopni ke každému hovořit, bude se Vám látka učit lépe.

Tentokrát je před Vámi úkol vypracovat tyto dvě otázky:

9. Výroba knihy – od námětu po expedici (redakční příprava, autorský zákon, technická redakce, tiskárna, popis knihy). Pokud si vytáhnete tuto otázku, jistě před Vás postavíme nějakou náhodně vybranou knihu a budeme chtít, abyste ji popsali. Tím ale nechci říct, že ta předešlá témata přeskočíme.

14. Vstup elektronických knih a nových médií na trh v posledních letech v zahraničí a u nás. Vztah ebooks vs. tištěná publikace (vhodný výběr segmentů pro elektronické knihy, legislativní nejasnosti, cenová politika). U této otázky upozorňuji, že od 1. 5. 2020 (tedy už šest dnů) platí, že e-knihy jsou zařazeny do 10% sazby DPH.

Soubory s obvyklými názvy (např. Vašut – 9.docx) mi zašlete do úterý 12. 5. 2020 do 12 hodin.

Přeji pěkný den

Jan Vašut