Odborná exkurze do nakladatelství Grada

Ve středu 18. dubna jsme navštívili v rámci Úvodu do praxe se studenty K1 nakladatelství Grada, které bylo založeno už v roce 1991 a patří mezi jedno z největších nakladatelství v České republice. Tuto exkurzi jsme domluvili díky naší absolventce Báře Srncové, která v Gradě vykonávala odbornou praxi a teď zde pracuje jako redaktorka v oddělení beletrie a literatury faktu. Přivítal nás ředitel společnosti Milan Brunát a s fungováním samotného nakladatelství nás velmi poutavě seznámila šéfredaktorka beletrie a literatury faktu Markéta Šlaufová. Odcházeli jsme nabiti zajímavými informacemi a ještě s knižním dárkem. Děkujeme.

A tady je ještě několik reflexí od studentů K1:

Nejdříve jsem vůbec neměl ani ponětí, co se v takovém nakladatelství dá vše dělat. velice se mi líbilo, jaký vztah si ti lidé dokážou udělat ke knížkám, které vyrábí. Už se velice těším na další praxe, protože bych rád do nějakého takového nakladatelství šel. (J. M.)

Líbila se mi moc celá přednáška, paní byla velmi milá a sympatická a předala nám užitečné a zajímavé informace. Zaujalo mě, co vše vlastně práce nakladatele zahrnuje a informace o tom, že i když v podstatě děláte pořád to samé, je to pokaždé s jinou knihou, a proto to nikdy není stereotyp. Dále se mi líbila možnost elektronické knihovny, kterou jsme dostali možnost si vyzkoušet. (…)
(T. K.)

Zaujalo mě, jakou práci musí lidé odvést, aby byla vydána jedna kniha. Paní šéfredaktorka mi byla velice sympatická, mluvila velice pestře a poutavě. Proto se tato exkurze řadí mezi mou nejoblíbenější. 
(K. B. K.)

Jednoznačně nejlepší. Už jen to, že jsme přišli nahoru a přítomní se na nás usmáli, by nakladatelství řadilo do prvních deseti procent. Ale když jsme zjistili, že ta voda je fakt pro nás, že ta dobrá žena odpovídá na každou otázku asi pět minut a ne dvěma slovy, jak tomu bylo jinde, byli jsme nadšení. Nejvíc mě dostala věta „Abyste neřekli, že jsme vám nic nedali.“ (pozn.: reakce na předání dárků studentům na konci exkurze).
(J. R.)