Projekce filmu „Náš vůdce“(Die Welle) v kině Aero

Dne 20. května 2012 viděli studenti K1 – K3 film „Die Welle“ v kině Aero.
Film se odehrává v současném Německu. Učitel gymnázia Rainer Wenger se rozhodne během jednotýdenního projektu na téma „Státní formy“ vyzkoušet jeden pokus, aby zhmotnil studentům počátek diktatury. Pedagogický experiment s ničivými následky. Nejdříve vše začíná neškodně s pojmy jako disciplína a pospolitost, ale během několika dnů se teorie změní v praxi. Název projektu: Vlna. Už třetí den začínají studenti spolužáky, kteří smýšlejí jinak, odstraňovat a ustrkovat. Když se situace na turnaji ve vodním pólu nakonec vyhrotí, rozhodne se učitel experiment zrušit. Příliš pozdě! (Zdroj: www.csfd.cz)
Níže si můžete přečíst ohlasy studentů K1 a K3.


Ohlasy studentů K1


Podle mě je velmi těžké vytvořit uměle autoritu, např. učitelé ve školách. Právě ve filmu byla autorita trochu jiná. Docela oblíbený učitel, který začal malý experiment, možná jen jako srandu a studenti ho snáze poslechli, právě proto, že byl oblíbený. Zpočátku to bylo ještě dobré, ale s tím, jak přibývala všechna ta pravidla, znaky, uniformy, se dav sceloval a autorita upevňovala. Tehdy to podle mého začal být problém, protože to učiteli začalo stoupat do hlavy a dav se rozšiřoval, protože se ostatní buď báli nebo se přidali, protože chtěli k davu patřit.


Podle mě byl učitelův nápad ukázat třídě diktaturu dobrý. Nepočítal však s vlastní touhou po moci ani se slabšími jedinci ve skupině.


Z filmu mám dost smíšené pocity. Myslím si, že učitel zakročil moc pozdě a díky tomu došlo k tak tragickému konci. Rozhodně je to dobrý film na zamyšlení, který jen podporuje fakt, že jsou lidé nepoučitelní a dělají stejné chyby…


Ohlasy studentů K3


Téma filmu je i dnes velmi aktuální. Film se mi líbíl. Bylo hezky ukázané, jak rychle se nechá člověk ovlivnit/strhnout do nějaké skupiny.


(…) Líbilo se mi zpracování tohoto tématu. Je zde dobře vidět, jak jednoduše se dá znovu zavést diktatura. Úžasná zde byla psychologie postav. Autoři tohoto snímku se mohli třeba více zaměřit na postavu učitele, která byla zajímavá sama o sobě. Závěr filmu byl hodně dramatický, kdy se pokus zvrhl v opravdovou diktaturu a kdy bylo jasné, že se stane něco nepěkného (…)


Od filmu jsem tolik nečekala. Změnil můj pohled na problematiku. Doposud jsem nepřemýšlela, zda je možné, uskutečnit znovu takový režim. Jsem moc vděčná, že jsme měli možnost film vidět.


Myslím, že tohle byl ten nejlepší film, na kterém jsem v rámci školy doposud byli. Sledovat postupný přerod průměrných obyčejných lidí ve zfanatizované příslušníky autokratického režimu, bylo až mrazivé. Obzvláště při pomyšlení, že film byl natočený podle skutečné události.


Film byl zajímavý a profesionálně natočený. Musím říci, že jsem celé zápletce věřil a pamatuji si četné momenty, které mě až děsily svojí iracionální neuvěřitelností – aneb nacizmus na střední škole v moderní době.