Vizionáři, snílci a fantasté aneb naše návštěva Planetária (K1)

Dne 10. 2. 2009 navštívila naše třída K1 planetárium na pražském Výstavišti. Vyrazili jsme ve 13.45 od školy, možná že jsme měli malé zpoždění, čekali jsme totiž na dvě dívky, než se vrátí z oběda, nakonec se nám ale přece jen podařilo vyrazit. Nejprve jsme jeli tramvají číslo 1 na Palmovku a na Palmovce jsme poté přestoupili na tramvaj číslo 12 a jeli jsme směrem k Výstavišti. Cesta nám netrvala moc dlouho a v planetáriu jsme byli s půlhodinovým předstihem. Pořad Vizionáři, snílci a fantasté, který jsme měli zhlédnout, začínal v 15.00 a my jsme si tak před zahájením filmu mohli prohlédnout celé planetárium. Byly tam k vidění planety sluneční soustavy, hvězdy, galaxie, znamení zvěrokruhu v souvislosti s hvězdami a vesmírem, také tam byly popsané cesty do vesmíru a něco o studiu vesmíru ve starověku či novověku. Sotva jsme si všechno stačili prohédnout, přesunuli jsme se do sálu, kde začínal asi padesát minut dlouhý snímek o vesmíru. Sál byl udělán zajímavě do kruhu, kde je přitom plátno „na stropě“, působí to tak, jako bychom se dívali opravdu na hvězdnou oblohu. V pořadu nám postupně představili vizionáře a snílky jako je třeba Leonardo Da Vinci, Mikuláš Koperník, Armstrong a další, kteří se výrazným či méně výrazným způsobem podíleli na zkoumání vesmíru. Dozvěděli jsme se mnoho nových a zajímavých věcí, které se týkají vesmíru a planet. Exkurze se nám všem líbila.

Ivana Brabcová


…Po dlouhé cestě jsme konečně dorazili na místo. Když jsme vešli dovnitř, uvedla nás nějaká paní do šatny, kde platila přísná pravidla. Zákaz pití a jídla a vše muselo být vyskládáno do jedné řady.
Potom jsme se odebrali do předsálí, kde jsme si mohli prohlížet různé vynálezy a fotografie vesmíru. Asi po patnácti minutách si nás vzal na starost takový starší pán, který nás odvedl do krásného, velkého sálu s pohodlnými sedačkami. Když jsme se všichni usadili, tak pustili film o Leonardu Da Vincim a jeho přátelích – jak vyráběli různé stroje a čemu všemu se věnovali. Hodně věcí jsem se tam dozvěděl, a proto se mi to líbilo. Po ukončení filmu jsme se všichni v dobrém rozešli domů.

Adam Krmela


…Nejvíc mě zaujal Leonardo, který už ve své době vynalezl létající stroje, vozidlo podobné tanku, různé obléhací stroje, udivovala mě jeho anatomie těla, na které pracoval celý život a samozřejmě Mona Lisa, která se stala legendou.
Jules Verne je známý spisovatel, díky kterému byla vynalezena vzducholoď, ponorka, létající balón a mnoho dalších vynálezů, bez kterých bychom si život nedokázali představit. Jeho životní příběh je stejně fascinující jako příběhy jeho hrdinů v knížkách…

Lukáš Jiráň


…Ať je to jak chce, když sedíte v měkké sedačce po celém dnu prosezeném ve tvrdé školní lavici, nad sebou miliony hvězd a obrázky z vesmíru, je to boj, abyste neusnuli. Ne že by program byl nudný, ale někteří se dokonce té únavě poddali a spali jako malá miminka. Je na nich, aby přišli na to, jestli o něco nepřišli. Program byl krásný, vše kolem jako v pohádce a sem tam se mi vybavily vzpomínky, kdy jsme ještě na ZŠ jezdili do planetária. Bylo to krásné zpestření všedního odpoledne…

Veronika Toulová