Projektový den Samet na školách

Ve čtvrtek 16. listopadu pořádáme projektový den Samet na školách. Bližší program včetně krátkých anotací jednotlivých přednášek a workshopů najdete níže.

K1 + K2 K3 + K4
8 – 9:40 Cesta ke spravedlivému vládnutí

  • Institut pro politiku a společnost

Objevujeme různé způsoby vlády pro mladé dobrodruhy! Historie zná velké množství forem vládnutí, od diktatury po anarchii, od teokracie po oligarchii. Avšak v čem spočívá rozdíl a proč jsou některé z těchto systémů momentálně pouze v učebnicích dějepisu?

Diplomaté do škol

  • Velvyslanectví USA v ČR

Co obnáší práce amerických diplomatů v České republice? A jaká vede cesta ke kariéře na ambasádě?

Přednášku povede political officer Neil Philips a celá přednáška bude probíhat v AJ.

10 – 11:40 Mlhavá objektivita

  • Stužák

Jaký je rozdíl mezi bulvárním a seriózním novinářem? Ponoř se do světa informací a zjisti, jakým způsobem může být ovlivňováno zpravodajství.

Reformujeme!

  • Institut pro politiku a společnost

Migrační, důchodová nebo vzdělávací reforma. Jak se tvoří? Které cesty vedou k fungujícímu státu a které jsou slepými uličkami?

11:50 – 13:30 Média v digitální době s youtuberem Lukefrym

  •  Lukáš Fritscher (Lukefry)

Média už nejsou taková, jako dřív. Tvůrci mediálních sdělení jsme my všichni a informací je všude plno. Jak moc se dá práce influencera přirovnat k novinářské profesi? Nejen o tom si budete moct promluvit s Lukášem Fritscherem, známým pod přezdívkou Lukefry.

Euro v Česku: ano, či ne?

  • Zdeněk Sychra (Filosofická fakulta Západočeské univerzity v Plzni)

Většina našich sousedů dnes platí eurem. Česko o vstupu do eurozóny ale vůbec neuvažuje. Řeč bude o benefitech, stejně jako rizicích, které by po zavedení eura Česko mělo. Je zavedení eura jen ekonomickým rozhodnutím? Plníme vůbec podmínky vstupu?